2013. október 24., csütörtök

Csirkesütőben sült csirke

Csirke sütő kerámia edényzetet kaptam múlt karácsonyra. Nem gondoltam volna, hogy ennek az edénynek van értelme, de van. Sőt! Olyan sült csirke készült vele, hogy meglepően nagyon finom volt, merthogy nem száradt ki a melle sem, ami szerintem szalonnával tűzdelés nélkül lehetetlen! De mégis lehetségessé vált. Akadnak nagyszerű oldalak, ahol leírják ennek a miértjét, ezért én ezt most nem fejtegetném.


Csirkesütőben sült csirke

2013. október 21., hétfő

Kakukkfüves, baconbe tekert sült csirkemáj

Ez is egy kedvenc, csak ritkán készül, mert mindig elfelejtjük, hogy ilyent is tudunk.
Kakukkfüves, baconbe tekert sült csirkemáj

2013. október 16., szerda

2013. október 10., csütörtök

Káposztás dudak

Káposztás bélesnek is nevezett remekmű, amelynek tésztájába akár lekvárt is tölthetünk káposzta helyett. Na de mi inkább szeretjük a káposztás terméket. Jelen recept ipari mennyiség előállítására alkalmas, így házi felhasználásra kéretik leosztani a kívánt mennyiség eléréséhez. Kb. 10-14 fő fogyasztotta el a lenti mennyiséget. Finom volt és nem érte meg a másnapot. És a fiuk csinálták, mert nálunk ők is nagyon ügyesek a konyhában. Illetve ez nem is egészen a konyhában készült, de ez részlet kérdés. :)

Káposztás dudak

2013. október 5., szombat

Rebarbarás pite

Egyszer vásároltam rebarbara magot a Vaterán, de nem kelt ki. Aztán vettem két palántát múlt év tavaszán a piacon. 1 évig szenvedtek, semmire sem mentek azt gondoltam, hogy ki is pusztultak, de aztán tavasszal láttam hogy hajtani kezdtek. Gyorsan átültettem őket az addig megszokott helyükről és lám szépen elkezdtek hatalmas leveleket hozni. Valószínű 1 év kellett nekik, hogy megszokják a kertem földjét.
Rebarbarás pite

Linzer tésztával a legegyszerűbb pitét készíteni. Minden pitémet eddig ezzel csináltam. Most rebarbarás készült, mivel a rebarbarák szára elkezdett száradni - gondolom a hűvösebb időjárás miatt - gyorsan betakarítottam a növény szárait. A szárakat kitörtem, nem vágtam, állítólag ez jobb mint a vágás.

2013. szeptember 16., hétfő

Köröm pörkölt

Jönnek a hűvös esték, lassan kívánjuk a nehezebb ételeket is, jönnek a disznóvágások és hasonlók. Ezt az ételt inkább ebédre ajánlom, vagy egy nagyon korai vacsira. Bográcsban vagy kuktában érdemes csinálni.
Köröm pörkölt

2013. augusztus 8., csütörtök

Fűszervaj variációk

A fűszervaj felhasználásában számtalan lehetőség rejlik. Legtöbbször húsokra kenve fűszerezés gyanánt használjuk, de megállja a helyét szendvicskrémnek is. Most az utóbbi miatt készült két féle.

Fűszervaj kakukkfűvel

2013. augusztus 7., szerda

Gyümölcsös joghurt házilag

Mondanom sem kell, hogy mennyi cukor van a bolti joghurtokba, gyümölcsöt pedig némelyik alig látott. Otthon natúr joghurtból könnyedén elkészíthetjük gyümölcsben gazdag adalékanyag mentes joghurtunkat, édesítőszerrel vagy akár az édes íz hozzáadása nélkül. Részemről a savanykás íz kedvelője vagyok inkább.

Szeder joghurt

2013. augusztus 6., kedd

Padlizsán krém

Két aranyos padlizsánt szedtünk le a kertből, tölteni nem volt érdemes a mérete miatt, de krémnek tökéletesen megfelelőnek találtuk.
Padlizsán krém hozzávalók

2013. augusztus 5., hétfő

Sárgabarack lekvár

Szerintem ezt mindenki imádja...Nem turmixoltam össze, szeretem ha kicsit darabos. Hat üveg lett, ebből kettőt a karácsonyi zserbóhoz tartogatok.

Sárgabarack lekvár

2013. június 12., szerda

Spenótos-spárgás rakott tészta

Pénteken tortillát ettünk és maradt egy kis sertés hús lesütve. A hűtőben akadt egy kis spárga, a kertben pedig a spenót elérte a vágási méretét. Na így született ez a recept.

Spenótos-spárgás rakott tészta

2013. június 7., péntek

Cseresznye csatni

Idén végre megkóstolhattuk a cseresznyénket, mert rogyásig van a fa gyümölccsel. Múlt télen költöztünk ide és tavasszal a fán 3 szem cseresznye termett, mivel az áprilisi fagy elvitte az összes termést. A cseresznyénk nem az a túl korai, de nem is a rendes időben érő fajta. Szép nagy szemű, egészen feketére érő típus, kicsi maggal. Elérkezettnek láttam az időt, hogy kipróbáljam magam a csatni készítésben. A csili ízlés szerint adagolható, vagy akár el is hagyható.

Cseresznye csatni


2013. június 4., kedd

Cukor karamellizálása, de tényleg

A bodza és akác szörpökhöz kellett egy kis karamellt legyártani, a színe és az ízhatás miatt ezért lefotóztam a folyamatot.

Hozzávalók:

1/2 kg cukor

Amennyiben lágyítani, vagy folyósítani szeretnénk, mert sütemény tetejére készül egy kis vajjal vagy margarinnal lehet valamelyest változtatni az állagán.

Elkészítése:

A cukrot egy zománcozott edénybe öntöm és lassú tűzön elkezdem melegíteni folyamatos kevergetés mellett.


2013. május 30., csütörtök

Kert mustra

Az időjárás miatt a szulákok meglehetősen terjedésnek indultak, de mivel folyamatosan esik az eső és hideg van, ezért jelenleg nem tudok túl sok mindent tenni ez ellen. Remélhetőleg hamarosan alább hagy a csapadék és végre kisüt a nap.

A cukkinit és a spárgatököt 3X vetettem újra idén így már nem is tudom valójában hol mi kelt ki. Remélhetőleg mindkettőből lesz. Ha ez nem lenne elég mindegyik tökféle rágott sziklevelekkel jött a világra, gyanítom valaki odalent kóstolta elő őket.



2013. május 28., kedd

Kakaós csiga

Imádom a kakaós csigát, még sosem csináltam ezért a facebookon kértem receptet, hátha esetleg valaki tud valami csodareceptet. Jöttek is a receptek se szeri se száma...Így hát alaposan végig gondolva erre esett a választásom, mert nagyon megtetszett a kép alapján...Ízre isteni, viszont kicsit vékonyra nyújthattam a tésztát, mert elég ropogósak lettek.


Kakaós csiga

2013. május 17., péntek

Üstökös

Négy fal közé zárt este
lett a mikrokozmoszunk
itt keringünk egymás körül
fényesen súrlódva
ám boldogan ütközünk

emlékszem
valahogy így volt régen is
csak apám üstökös lett
és kirepült házunk ajtaján
(szemben volt egy bár
oda jártak a csillag cimborák)
mi anyánk körül forogtunk felgyorsulva
bár fénye kissé megkopott
(sápadttá tették az évek)
de közben a vonzása lett
még nagyobb


2013. május 3., péntek

Bodza és Akác szörp


Bodza és akác virág szörp készült. Bodza virágot lehet még szedni, akácot már nem biztos, valószínű a sok esőtől lerohadt már a fáról. A karamelltől szép színe lesz.

Bodza szörp készülőben

2013. április 27., szombat

Míg öleltelek

Reggel már hűvös tócsákba
tenyerelt a megfáradt napsugár
nedves avarba süllyedtek
az erdei úton a léptek
pár sárga virág kedvesen
hajolt át az őszbe
augusztus csókjai
a sápadt fövenyre égtek

Aléltan szédült
a párás hegyek mögé a fény
hűs sóhajjá dermedt az esténk
langyos falakból
édes-búsan ránk lehelt
egy rigófüttyös emlék
elsuhant mellettünk az idő
mint szőlőt úgy szemeztük
az édes perceket
titkon vágytunk egy új tavaszra
és míg öleltelek
gyertyaláng rajzolt a falra
ugráló árnyék-szíveket

2013. április 8., hétfő

Karamellizálunk...

A Karamellizálás olyan mértékben divat szó lett, hogy rosszul vagyok tőle. Ez pont ugyan az, mint pár évvel ez előtt a fenntarthatóság...Fenntartható fejlődéssel robbant a közéletbe, majd hallhattunk fenntartható gazdaságpolitikáról, fenntartható háztartásról, fenntartható cseresznye fáról, fenntartható csirkemellről, fenntartható fejlövésről, fenntartható kutyafüléről és hasonlók...Szerintem miilliók éltek abból, hogy a fenntartható szót valami bóvli kínai termék elé aggatták és eladták.

Bármilyen gasztro tartalmat olvasok az interneten, vagy főzőműsort nézek a tévében egyszerűen nincs olyan, hogy a karamellizálás szó ne hangozna el egy hagyma lepirításánál. Egyszerűen képtelen vagyok elfogadni ezt a szót olyan ételek esetében amely semmilyen hozzáadott cukrot mézet nem tartalmaznak... A hagymát én üvegesre pirítom, dinsztelem, ha kicsit jobban odakapja akkor barnára. Ha szenesre égetem, mert otthagyom a gázon (még sosem fordult elő szerencsére :D) akkor sem fogom azt mondani, hogy karamellizáltam, hanem azt mondom, hogy béna voltam és szarrá égettem.

Nincs semmilyen gasztronómiához kapcsolódó végzettségem, és értem én, hogy egy sárgarépa, hagyma, gyümölcsök az esetleges magasabb cukortartalmuk miatt előbb megpirulnak mint kevésbé édes társaik, de ezt én nem merném azért karamellizációnak nevezni...Márpedig már nem csak ezek a dolgok, hanem a natúr csirkemell, az oldalas és hasonló dolgok is karamellizálódnak csak úgy cukor nélkül...Nyilván valóan a húsoknak is van cukor tartalmuk magukban, de azért ennyi nem hiszem...

Természetesen egyetértek ha a csirkemell alá dobok 3 ek. cukrot, mézet vagy valami és megvárom amíg a cukorból karamell lesz, beleforgatom a csirkemellet, vagy kisütöm benne az oké...ez esetben valóban nevezhetjük karamellizált csirkemellnek, mert nyilván az...de hát már a spenótot is karamellizálják 2 ek. olíva olajban sütéssel.
Miért kell ezt erőltetni?
Hát nem fáj még a hülyeség?

Egyszerűen a falnak megyek ettől...

2013. április 6., szombat

Fatornyos kis falum


Zöld rámákba feszítik
a táguló mezők a cseppnyi kis
skatulya házakat
és ha téli márványba
vésődnek az ágas-bogas fák
tiszta hó takarja
a megbúvó álmokat

feketébe halkult nénikék
köszöntenek az árnyas tornácokról
szívükben még ott izzik
a becsület parazsa és szavaikból
gyúl a hit lobogó lángja
kézmozdulatukban átölelni látszik
az egész falu határa

2013. március 30., szombat

Veled

csak a Geiger-Müller
kattogott a szívemben
mikor rám sugároztál
olyan maradandón
még az évek sem felezték
soha sem volt kérdés
hogy maradjak vagy menjek
mert a porzópárom vagy
hogy fodros szirmú szavakat nyíljak
és verseket teremjek

***

végigfolytak az arcunkon
a borús napok
az évek
hangtalanul repültek ki
a kitárt ablakon
még itt vagyunk
de hol van az a régi te
és hol van az a régi én?
csuklónkon vékony fonál
amit régen kötöttünk
és ez a lerongyolt
rózsaszín függöny
ami még mindig
itt lóg közöttünk

2013. március 15., péntek

Túrógombóc levesbe

Tárkonyos ragu levesbe készültek a gombócok, jól feldobta az ízeket. Az ötlet egy kedves rokonunktól született ahol már ettünk hasonlót, viszont a receptet nem tudtuk, így összedobtam magam tegnap este.

Túrógombóc levesbe

2013. március 14., csütörtök

Avokádós pirítós

Vendégségben már ettünk avokádó krémet, de itthon még sosem csináltam, így hát vettünk egy puha avokádót, hogy majd krém készül belőle. A krém készítés végül elmaradt időhiány és egyéb okok miatt, de javasolták, hogy pirítósra kenve az avokádó belsejét sózva-borsozva is nagyon finom. Így tettünk hát és nem bántuk meg.
Avokádós pirítós

2013. március 13., szerda

Logó

Kedves követőim! 
Játékot hirdettem a facebookon, mert egy kis segítségre van szükségem. :) Készítettem 3 logó tervet, de sajnos nem tudok dönteni melyik legyen a blogom logója, mert mindegyik nagyon tetszik, ebben szeretném a segítségeteket kérni... A kérésem, hogy lájkoljátok azt, amelyik nektek a legjobban tetszik.
 
A lájkolók közt szintén az albumban található fülbevalót sorsolom ki hálám jeléül. 
Határidő: március 15. 12:00 
 
Kérlek titeket, hogy a három logó közül csak 1et lájkoljatok, valamint aki még nem tette meg lájkolja az oldalam is, hogy könnyebben felvegyük egymással a kapcsolatot! :)
 
Itt tudtok szavazni.

Köszönöm a segítséget!




Orja leves

Visszakanyarodva a disznóölés témához kicsit, még van egy leves elmaradásom.
A Sertésnek nyaktól farig kivágott hátgerince húsostul az orja.
A leves titka, hogy nagyon lassan, sokáig kell főzni, hogy szépen gyöngyöző aranysárga levest kapjunk. A főzés időtartamát tekintve 3 órát javasolnék legalább. Zamatát a sertés gerincében található velő adja többek között.

Orja leves cérna metélttel és zöldségekkel

2013. március 11., hétfő

Gyümölcs torta

A hétvégén készült gyümölcs torta amit már rutinból csinálok. Ez az egyetlen süti amit fejből nyomok. A piskóta tészta receptjét nem csak, ehhez hanem sok már sütihez is felhasználom. Ilyen például a Somlói galuska, de van, hogy csak egyszerűen leöltjük pudinggal és friss gyümölccsel esszük. Igen egyszerű receptről beszélünk, ennek ellenére sikerült litániát csinálni belőle.

Gyümölcs torta

2013. március 8., péntek

Március

a szél
meg-megiramodó
nyegle kamasz
de a domboldalon mégis
barkaágat gombol a Nap

vidáman pörsen a kankalin
mint árokpartra szórt
sárga fillérek
szégyenlősen
pár gyémánt-rügy is kikacsint
mert a fák tövében krókuszokkal
szeretkeznek a méhek

lassan finom vibrálásba kezd
az ásító mező
és a horizont melegedő platniján
kormos hasú
felhő-pászkákat
sütöget a délután

2013. március 2., szombat

Két esti Vers

partszéli bokor
már szürkületbe karmol
az út vályúja séta-mederbe csal
hamiskás csend-ezüstből vert
szirmokat hullajt egy ág
borzas gallyakból árny-tapasszal
hízik a késő délutáni vályogfal
a szél is fordul és hűvösre vált

felzúg egy cserebogár-helikopter
radarján rajta sem vagyok
cél a gyümölcsös
irányítják halvány morze-csillagok
és ez az épp csak este
(hogy sötétbe bújjon meztelen teste)
egy mozdulattal a hegyek mögé pöccintette
a már alig-fényű bíborló Napot


***

méh röptével hímzett
virágmintás kertben
a cikázó szender
szirom-szoknya alá lesve
még a bódító virágport kereste
közben az űr
a sötétséget az ég lábosában
addig kevergette
míg a zuhanó Nap parázsló peremén
félrebillent
és a dombok kötényébe
ömlött az este

Tóth Roland

2013. február 23., szombat

Disznóölés eredménytermékek

Ezt inkább látni kell!



Házi füstölt kolbász

Kolbász

Disznósajt

Svártli
Szalonnák, bőrkék
A sonkák még füstölődnek, azokról később hozok képeket.
A kolbászok, bőrkék és a disznósajtok már bekerültek a mélyhűtőbe, nehogy nagyon kiszáradjanak.

Savanyú tüdőleves

A tüdő nem egy szimpatikus dolog, azonban a tüdő leves, mint olyan nagyon finom. Az alapanyagokat alaposan le kell mosni mielőtt neki esünk a dolgoknak. A tüdőnek érdekes a tapintása, a sok levegő miatt olyan mint egy szivacs. Nem kell belőle sok, részemről kb. 1 marék aprított tüdőt tettem a levesbe, azt is a széleiből vagdostam le, ugyanis a belsejében vastag csövecskék vannak amik meglehetősen kemények és kinézetre sem tetszetősek.

Az én tüdő levesemben a tüdő volt a legkevesebb, de ízlés dolga ki mennyit tesz bele. Bár a recept írta, a rántásra nem került sor, nekünk nem is hiányzott.

2013. február 21., csütörtök

Sült fokhagymás sertésmáj

Nincs saját képem hozzá, de a receptet mégis van képem feltenni :). Sajnos a google-n sem találtam vállalható képet a májhoz, egy másikat viszont igen :D.


2013. február 18., hétfő

Disznóölés összefoglaló

Sajnos csak most tudom összefoglalni a disznóölés történetét ugyanis a mókuskerék 3-as fokozatba kapcsolt az elmúlt hetekben és ez által sem időm, sem kedvem nem volt írni. Remélem még pontosan feltudom idézni az eseményeket így majd egy hónap elteltével. A tervezett menüből pár részlet nem került megvalósításra, de igazából megvoltunk nélküle és örülök, hogy nem vállaltam túl a főzéssel kapcsolatos dolgokat, mert így is akadt munka a feldolgozásban. Viszont egy valamit nagyon bánok, mégpedig hogy nem én töltöttem be a "fényképész" szerepét, ebből kifolyólag az ételekről nagy bánatomra nem készültek képek. :(

Viszont az eredménytermékekről és a feldolgozásról igen.

Kezdeném azért az elején...

Bor, pálinka, tea...mi más szükséges?

2013. február 17., vasárnap

Mosolyszünet




az asztalon
csak az a néhány
ottfelejtett kihűlt szó
szinte szétfeszít
ahogy a szánkba ikrásodik a hallgatás
várjuk hogy kikeljen belőle valami
valami simogató
s ha széttörik a fagyott csend-tükör
az este már újra
közös kert
és százával nyitja
bódító rózsáit

Tóth Roland

2013. január 23., szerda

Disznóölés menü

Falu helyen rendszerint télen a karácsony előtti, illetve a januári hideg napokban a parasztháztartások egyik legnépszerűbb tradíciója, a disznóvágás vagy disznóölés. Ha már egyszer falura költöztünk mi is tervezünk adni a tradíciónak a következő hétvégén.

2013. január 21., hétfő

Rántás

Mivel a  habarásnak nagy sikere van a blogon, gondoltam felteszem a rántást is. Én ezt a két sűrítési eljárást tanultam, leginkább a habarást alkalmazom.

Lássuk, hogyan készül a rántás:

Egy kevés zsiradékot(étolaj, vaj, zsír...) elkezdek hevíteni egy lábosba, majd attól függően, hogy milyen sűrűre szeretném az ételt lisztet adok hozzá, amelyet egy kanállal, vagy habverővel elkezdek keverni. Természetesen egy főzelék több zsiradékot is igényel, nem csak több lisztet.
A lisztet addig kell pirítani, amíg zsemle színű nem lesz (legalábbis nekem mindig ezt mondták).
Ha lett egy kis színe, akkor vagy fel is öntöm hideg vízzel sűrű kevergetés mellett, vagy félrehúzom a lángról és 1-2 kiskanál pirospaprikával ízesítem, elkeverem és csak ezt követően öntöm fel vízzel.
Ha a rántást elkevertük a vízzel (1-2 dl víz elég) hozzáadjuk a rántani kívánt ételhez és jól elkeverjük. Forrástól számított legalább 5 percig szükséges az ételt főzni.

A következő pár pontra érdemes odafigyelni.

  • A rántás pirítási fokától függően más és más ízt ad az ételnek. (főleg ha odaég) :D
  • A forró rántást hideg vízzel felöntve keverjük ki.
  • A rántást mindig keverjük csomómentesre.
  • A rántással készült ételt, a sűrítés és felforralás után, még legalább 5 percig forraljuk.
  • Miután az ételt berántottuk, sűrítettük az könnyen leéghet, ezért gyakran kavargassuk. 

2013. január 1., kedd

2013

Minden kedves olvasómnak, követőmnek Nagyon Boldog Újévet Kívánok!